یک منبع ناشناس به روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرده که جک ما، بنیان‌گذار Alibaba برای محافظت از خود و خانواده‌اش مدتی است که در شهر توکیو مخفی شده است تا از اقدامات کمونیست‌های پکن در امان باشد. پکن اخیرا اقدامات تازه‌ای را بر علیه لیبرال‌ها، سرمایه‌داران شخصی و شرکت‌های بزرگ فناوری چینی آغاز کرده است و باعث شده این ملیاردر چینی برای 6 ماه بصورت مخفی در ژاپن به سر ببرد.

شاید تمام مشکلات جک ما با حکومت کمونیستی چین از آن‌جا شروع شد که با صحبت‌هایش موجب ناراحتی شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین شد و باعث شد که آتش مقابله رگولاتورهای چینی با سرمایه‌دارها روشن شود. همراه شدن محافظان و سرآشپزهای اصلی جک ما با او به توکیو نشان می‌دهد که قصد ماندن در ژاپن را برای طولانی مدت دارد.

جک ما، بنیان‌گذار علی بابا به ژاپن پناه برده است

 

آیا جک ما تهدید شده است؟

جک ما در دو سال اخیر بجزء چندین مورد بسیار کوتاه، در اماکن عمومی ظاهر نشده است. تحلیلگران حدس می‌زنند او این مدت‌زمان را در خارج از چین می‌گذارنده است. سکوت و مخفی شدن برای یک ملیاردر بزرگ بی‌تاثیر بر افکار عمومی و سرمایه‌داران شرکت‌هایش نمی‌باشد و مطمئنا یک اقدام خودخواسته نیست. جک ما با اینکه تقریبا در این مدت نصف ثروت خود را از دست داده است، اما همچنان میزان فعالیت‌های خود را به کمترین حد ممکن رسانده است.

رسانه‌های ژاپن گزارش کرده‌اند که جک‌ما میزان کار خود را به کمترین حد ممکن رسانده و بیشتر زمان خود را صرف تفریحات مورد‌علاقه‌اش مانند بازدید از چشمه‌های آب گرم ژاپن و یا اسکی‌سواری می‌کند.

باید ببینیم که سرنوشت غول فناوری چینی و بنیان‌گذار آن چه خواهد شد. شرکت علی بابا و خدماتی که ارائه می‌دهد به هیچ وجه جداشدنی از مردم چین نمی‌باشد. این شرکت هم اکنون در هر لحظه زندگی مردم چین حضور دارد و زندگی را برای آن‌ها آسان‌تر کرده است. این مورد نشان می‌دهد که جک ما به هیچ وجه نمی‌تواند بین شرکت خود و کشور چین فاصله‌ای بیندازد تا مانند بسیاری از شرکت‌های روسی با خارج شدن از کشور خود را از محدودیت‌ها نجات دهد.