اسپیس اکس اسم یک شرکت آمریکایی که کارش تولید کننده محصولات هوافضایی و ارائه دهنده خدمات اکتشاف فضایی و مخابراتی هست. این شرکت در سال ۲۰۰۲ در کالیفرنیا تاسیس شده و در حال گسترش هست.

در سال ۲۰۲۰ ، ۳۰ مۀ فضاپیمای کرو دراگون دمو ۲ به فضا پرتاب شد. در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار دو فضانورد سازمان هوافضای ناسا با یک فضاپیمای خصوصی راهی مدار زمین شدند. در سال ۲۰۱۱ بعد از بازگشتگی ناوگان شاتل آمریکا توانست از خاک خود فضانوردان خود را فضا اعزام کند و این پرتاب توجه های خیلی زیادی را به خود جلب کرد. و برای بار دوم ناسا از شرکت خصوصی اسپیس اکس برای انتقال فضانوردان خود به مدار استفاده می کند.

در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ برای بار دوم ناسا از فضاپیمایی که شرکت اسپیس اکس آن را ساخته است استفاده کرد. و سه فضانورد آمریکایی به نام های مایکل هاپکینز، ویکتور گلاور و شنون واکر، و یک فضانورد ژاپنی به نام سوئیچی ناگوچی از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا برای مأموریت شش ماهه به سوی به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شدند.

 

تأسیس و رشد

 

اسپیس اکس در ژوئت ۲۰۰۲ توسط ایلان ماسک بنیانگذار شد و توسط پی پل و تسلا موتورز تأسیس شد. ایلان ماسک دوست داشت کارهایی بیشتر از بازنشستگی و انسان دوستانه با ثروتش کند، رویای ایلان ماسک این بود که موشکی بسازد که نسبتاً ارزان باشد که بتواند بارها به فضا برود. در سال ۲۰۰۶، ایلان ماسک ۱۰۰ میلیون دلار از سرمای خود را روی شرکت اسپیس اکس سرمایه‌گذاری کرد.

شرکت اسپیس اکس در ۴ اوت ۲۰۰۸ سرمایه ۲۰ میلیون دلاری از فاندرس فاند را قبول کرد و در آغاز ۲۰۱۳ حدود دو سوم شرکت متعلق به موسس آن بود، و ۷۰ میلیون سهم آن ۸۷۵ میلیون دلار به وسیله سهام اختصاصی به دست آمد که تقریباً تا فوریه ۲۰۱۲، اسپیس اکس ۱,۳ میلیارد دلار ارزش داشت. و پس از پرواز دراگون سی ۲+ در می ۲۰۱۲، ارزش سهام خصوصی شرکت نزدیک دو برابر شد.

در سال ژوئن ۲۰۱۳ ایلان ماسک اعلام کرد که تصمیم دار برگزاری هرگونه IPO تا پس از ترابری و اسکان بشر در مریخ و پرواز دست نگهدارد.

از زمان تأسیس در ۲۰۰۲ شرکت رشد بسیار زیادی کرده است. کارمندان آن در سال نوامبر ۲۰۰۵، ۱۶۰ نفر بود ولی در سال ۲۰۱۳ آیت شرکت به ۳۸۰۰ کارمند و پیمانکار رشد کرد.

در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹، شرکت اسپیس اکس گشایش دپارتمان ایمنی فضا نوردی و تضمین مأموریت را اعلام کرد. شرکت، فضانورد پیشین ناسا، کن باورساکس را برای نظارت بر این بخش به عنوان معاون رئیس شرکت استخدام کرد.

 

اهداف

 

ایلان ماسک باور داشت که هزینه بالای دیگر خدمات فضایی برای اینکه بوروکراسی های غیر ضروری آنها است.

ایلان ماسک یکی از ۱۰ هدف های خود را کاهش هزینه و دسترسی قابل اطمینان به فضا اعلام کرد. اسپیس اکس در ۸ دسامبر ۲۰۱۰، پس از بازگشت کپسول دراگون از یک پرواز دو مداری، به اول شرکت خصوصی تبدیل شده که توانست هر دو عملیات ارسال و دریافت سفینه فضایی از مدار را با موفقیت را انجام دهد.

 

اسکان بشر در مریخ

 

برنامه اسپیس اکس این است که اولین گروه از انسان‌ها در سال ۲۰۲۴ میلادی به مریخ فرستاد شوند و در سال ۲۰۲۵ به سیاره مریخ خواهند رسید. پیش از آن، تمام تجهیزات لازم برای اسکان بشر هر دو سال یکبار به مریخ فرستاده خواهد شد که اولین آن در سال ۲۰۱۸ میلادی بود و بدین ترتیب پایگاهایی برای بقای انسان‌ها در مریخ ایجاد می شود.