زمانی که در معرفی آیفون 14 گفته شد که این موبایل می‌تواند در مواقع اضطراری و دوردست که امکان دسترسی به آنتن‌های مخابراتی وجود ندارد، می‌تواند به ماهواره‌ها متصل شود، بسیاری فکر کردند که این قابلیت چندان نمی‌تواند ضروری باشد؛ اما چیزی نگذشت که این قابلیت جان مردی را که در یک منطقه روستایی شد.

در سیستم عامل ios 16.1 یک قابلیت تماس اضطراری ایجاد شده است تا در مواقع اضطراری کاربر بتواند از طریق اتصال به ماهواره‌ها، با خدمات اضطراری تماس بگیرد. مردی با یک خودرو برف‌رو در مسیر شهر کوتزه‌بیو در آلاسکا گمشده بود که گزارش آن به دست نیروهای نجات این ایالت رسید. گفته شده که این مرد در یک مکان سرد و دورافتاده بدون ارتباط با آنتن‌های مخابراتی گیر افتاده بود؛ اما با این‌حال توانست با استفاده از تماس ماهواره‌ای SOS موبایل آیفون 14 خود، ماموران نجات را از وضعیت خود باخبر سازد.

آیفون 14 با اتصال به ماهواره جان مردی گمشده را نجات داد

مرکز واکنش‌های اضطراری اپل به سرعت مختصات GPS ارسال شده از موبایل آیفون فرد را به تیم نجات منطقه موردنظر ارسال کرد و باعث شد که این مرد نجات یابد. خوشبختانه وی هیچ آسیبی ندیده است.

البته این نکته وجود دارد که اپل اعلام کرده این قابلیت تنها در موقعیت‌های مکانی که دسترسی به ماهواره‌ها موجود است کارساز است و در مناطقی که از عرض جغرافیایی 62 درجه بالاتر قرار گرفته‌اند، در دسترس ماهواره‌ها نیستند.

قابلیت تماس اضطراری SOS اپل برای تمامی کاربران تا 2 سال رایگان می‌باشد و پس از دو سال قرار است که کاربران با پرداخت هزینه قادر به استفاده از آن باشند که هنوز اپل جزئیات و تعرفه این ویژگی را بیان نکرده است. قابلیت اتصال به ماهواره‌ها که هم‌اکنون در آمریکای شمالی فعال است، بزودی در کشورهای بسیاری نظیر آلمان، ایرلند، فرانسه و بریتانیا فعال خواهد شد.

اتصال به ماهواره‌ها از طریق موبایل‌های فعلی ویژگی می‌باشد که بزودی جنبه عمومی‌تری به خود خواهد گرفت. از آن‌جا که اپل این قابلیت را اکنون ایجاد کرده است، چندی پیش ایلان ماسک اعلام کرد که امکان اتصال به ماهواره‌های استارلینک برای دریافت اینترنت از طریق موبایل بزودی با همکاری تی‌موبایل امکان پذیر خواهد بود. این موارد نشان از همه‌گیر شدن این فناوری در سال‌های آتی می‌باشد.